Zaměstnavatel v insolvenci

Dobrý den. Rok jsem pracovala u soukromníka, HPP na neurčito. Po roce jsem odešla na mateřskou dovolenou. HPP stále trvá. On se nyní ale dostal do insolvenčního řízení. Firmu přepsal na někoho jiného. V listině o zaměstnancích ale nejsem uvedena. Psala jsem mu, ale bez reakce.. Chtěla bych tedy vědět jak mám postupovat. Kdybych dostala výpověď, mám nárok na odstupné a podporu od ÚP, on se mi ale vůbec neozývá. Děkuji.

Dobrý den, z Vašeho dotazu není zřejmé, zda máte vůči svému zaměstnavateli v současné době pohledávku z titulu neuhrazených mzdových nároků.

Pokud ano, je třeba tuto pohledávku uplatnit přímo vůči insolvenčnímu správci. Pokud Váši pohledávku neuzná, bude třeba se s nárokem obrátit na příslušný soud žalobou na zaplacení, kde budete povinna prokázat existenci pracovně právního vztahu a výši Vaší pohledávky z titulu dlužné mzdy. Současně se můžete obrátit k příslušnému úřadu práce, aby Vám poskytl plnění ve výši odpovídající dlužné mzdě z důvodu platební neschopnosti zaměstnavatele.

Pokud Vám zaměstnavatel v současné době nic nedluží, budete řešit skončení pracovního poměru po ukončení Vaši mateřské, resp. rodičovské dovolené s insolvečním správcem. Tomu budete muset prokázat existenci pracovně právního vztahu. Pokud s Vámi nerozváže pracovní poměr jednostranně on, případně neuzavřete dohodu o skončení pracovního poměru, budete nucena podat výpověď Vy, případně zrušit pracovní poměr okamžitě. Náhradu mzdy pak budete v případě, že Vám nebude vyplacena dobrovolně insolvenčním správcem, uplatňovat způsobem shora uvedeným.

JM

Chcete se nás také na něco zeptat?

Osobní
oddlužení

Adresy pro poskytování poradenství:
Štíty, náměstí Míru 57 - úřední hodiny v pátek od 8:00 - 14:00
Lanškroun, Purkyňova 101 - úřední hodiny v pondělí - pátek od 7:00 - 16:00

Čas schůzky v Lanškrouně je možné domluvit i v jinou dobu, např. v sobotu

telefon: +420 733 579 000
email: info@urban-ak.cz
Pozor: Osobní schůzku je potřeba mít domluvenu emailem anebo telefonicky.

Úvod O nás Kontakty Oddlužení Kalkulátor Poradna Vzory ke stažení Slovník
copyright © 2017 mgr. jan urban | design jewellphoto | developed by milan schembera